01001, вул. Хрещатик 7/11, поверх 2, офіс 217
Підписатися на розсилку
01001, вул. Хрещатик 7/11, поверх 2, офіс 217
Замовити консультацію
Підписатися на розсилку

Податок на виведений капітал

Нарешті був підготовлений законопроект, в якому відбилися остаточно сформульовані думки про податок на виведений капітал (НнВК), майбутнього стати заміною податку на прибуток. Міністерство фінансів впроваджує деякі інновації, які можуть певним чином вплинути на бізнес. Через це грядуть мільярдні втрати бюджету, але регулятор впевнений, що це того варто.
У Мінфіні вже готовий законопроект, який передбачає, фактично, заміну податку на прибуток. Сьогодні його основна ставка дорівнює 18%.

Однак цей податок не зникне просто так, на зміну йому прийде податок на виведений капітал. Останній планується застосовувати до нерозподіленим дивідендах, а також до всіх прирівнюваних до них платежах. Передбачається, що ставки НнВК будуть диференційованими – 15% і 20%. У першому випадку з фінансових угод, що стосуються виведення капіталу, безпосередньо ФОП (власникам) і юрособам (нерезидентам). Маються на увазі прямі виплати, фінансовий прибуток акціонерів, в будь-якому обчисленні – грошовому або натуральному, причому не має значення, якщо деякі з них оформлені по-іншому. Для нерезидентів податкова ставка (дохід / прибуток) дорівнює 0%. У другому випадку з фінансових угод, прирівнюваних до виведення капіталу

Підготовлений проект передбачає і інші нововведення. Наприклад, обрання підходів оподаткування податком відсотків, що залучаються від нерезидентів, від користування кредитом. Вважати платника пов’язаною особою з нерезидентом можна в декількох ситуаціях. Загальна сума прийнятих ним кредитів у цього нерезидента більше суми особистого капіталу як мінімум в півтора рази і вище. Що ж стосується компаній / установ, пов’язаних тільки з лізингом, то перевищення зафіксовано в п’ять разів.

В даному випадку податок з суми відсотків стягується 5%. З суми тих відсотків стягується податок 20%, які виплачуються нерезидентам в певних обставинах. Наприклад, якщо їх реєстрація знаходиться в юридичній компетентності держави з низькими податками. Або сума прийнятих від них кредитів більше власного капіталу як мінімум в 3,5 рази. Якщо мова йде про компанії / установах, що спеціалізуються тільки на лізинг, тоді, як мінімум в п’ять разів.

Поряд з цим до сплачуються сумами, які прирівняні до прибутку акціонерів і, відповідно, оподатковуються податковою ставкою 20%, доповнені деякі фінансові операції:
• особам, які не сплачуються НнВК, надається майно, без внесення будь-якої плати;
• при деяких обставинах виплата роялті;
• донарахування за ТЦО;
• товари / послуги купуються у пов’язаних осіб (ті, які користуються спрощеною системою оподаткування);
• отримання грошової допомоги, не поверненою на протязі року, особами, які не виплачують НнВК.
Введення податку, звичайно ж, не обійшлося без різних диспутів. Всім зрозуміло, реалізувати норми проекту не вдасться без моментальної втрати бюджету. Мінфіном були отримані дані про майбутні фінансові втрати державного бюджету в 2018 році, якщо закон почне діяти. Цифра становить 26,0 мільярдів гривень. Що ж стосується місцевих бюджетів, то ці втрати складуть 5,4 млрд. Грн. Казначейська служба раніше опублікувала документ, в якому міститься план виконання бюджету за перші вісім місяців 2017 року. Тут вказано, що сума 52038169220,38 грн. Саме таким є дохід від податку, одержуваного з прибутку. З усіх податкових надходжень – це 10,93%. Якщо розглядати бюджет із загальним доходом, не беручи до уваги міжбюджетні трансферти, тоді – це 8,99%.

Втрати в бюджеті реально компенсувати двома способами. Скоротити витрати або істотно підвищити ставки податків. Міністерство фінансів не підтримує другий спосіб. Єдиний прийнятний шлях – це більш ефективно використовувати фінансові кошти з бюджету і шукати компенсаторів скорочення держвидатків. Правда, поки так і залишається загадкою, які ж саме статті витрат підпадають під скорочення.
Інвестиційна обстановка в країні досить складна і перспектива її поліпшити за рахунок НнВК здається дуже райдужною і привабливою. Інститут Майбутнього в Україні провів дослідження і виявив, що через п’ять років, в загальному, в економіку внутрішні додаткові капіталовкладення досягнуть близько 600 млрд. Грн. Це майже 15-20 млрд. $. Саме капіталовкладення прискорять економічний розвиток країни, її зміцнення, а реальне ВВП в додатковому приросту буде дорівнювати від 0,8 до 1,9% на рік.
Але одночасно законопроект створений з підстраховкою від того, що виведення капіталу буде прихованим. Це досить просто зробити, якщо скористатися популярною в країні схемою – пов’язані фізичні особи-підприємці на спрощеній системі оподаткування. Законопроект містить цікаву статтю 1371. У ній говориться, що з виплаченої суми в грошовій або в іншій формі вилучається податок 20%, так як вона ототожнюється з маніпуляціями щодо виведення капіталу. Це в тому випадку, якщо вона пов’язана з отриманням послуг / робіт / товарів у особи, яка не сплачує податок – у пов’язаної особи (спрощена схема оподаткування).
По суті, ті норми, які запропонувало Міністерство фінансів в законопроекті, безпосередньо впливають на скорочення тіньових обігів та перешкоджають мінімізації податків. Однак економічно ослабленій країні досить складно безболісно приймати подібні рішення і гідно зустрічати їх наслідки. Старі звички не так-то просто змінити власникам бізнесу, щоб зважитися на офіційну виплату дивідендів, забувши про виведення через витрати. Перебудувати себе належить і фіскальної службі, стримавши перевірки і обмеживши донарахування.
Підводячи підсумок, можна акцентувати увагу на деяких аспектах. Нововведення від Мінфіну є досить серйозним викликом кожному конкретному власнику бізнесу. Тільки грамотно продумане податкове планування дозволить захистити бізнес від зростаючих намірів з боку фіскалів. Вона орієнтована на безперервний моніторинг поправок і змін, які регулярно вносяться до податкового законодавства.

Податок на виведений капітал

З усіх питань можете звертатися в наш офіс в Києві і по телефонам:

+38 (044) 222-71-54 , 01001, вул. Хрещатик 7/11, поверх 2, офіс 217

+38 (067) 311 75 44

Замовити консультаціюНаші клієнти

сертифікати

Замовити консультаціюПідписатися на розсилку